Аграрні підприємства Київського регіону займаються самозахватом та розорюванням берегів річки Рось, що тече в напрямку міста Корсунь – Шевченківський.
Аграрні бізнесмени разом з незаконним розорюванням прибережної смуги річки Рось, використовують отрутохімікати, які з грунтовими водами потрапляють до води, що тече в напрямку Корсуня. Далеко не секрет, що за останні роки якість води у річці Рось значно знизилась, а щорічне вимирання риби вже нікого не дивує.
Спецілісти РОВР річки Рось та активісти з громаських організацій регулярно виконують моніторинг земель, та досліджують прови води вздовж усієї течії. 12 травня 2021 року на території Білоцерківської міської ОТГ, в районі вулиці Томилівської було розорано земельну ділянку розміром 5га на березі Росі. Відстань до води становить лише 15 – 25 метрів. Згідно діючого Законодавства, відстань від урізу води до господарчих ділянох має становити не менше 50 метрів. Крім того, прибережна смуга це природоохоронная територія з режимом обмеженої господарчої діяльності. Задороняється садівництво, розорювання земель та городництво. Очікуєть реакція правоохоронців иа покарання правопорушників.
Сьогодні Рось терпить екологічне лихо. Греблі, водосховища, побудовані на Росі, сильно збільшили площу випаровування. Водозабори (особливо гігантський водовод на Умань) різко знизили швидкість течії води. Використання населенням фосфатних порошків і відсутність належних очисних споруд призвело до засилля річки синьо-зеленими водоростями. Рівень річки впав на 1 метр в середній течії. У посушливі періоди рівень води падає до критично низьких значень, не працюють турбіни розташованих на ній електростанцій. У весняний період нересту риби та повеней не дотримуються норми скидання води електростанціями, які знаходяться в приватному володінні. Це призводить до загибелі ікри прісноводних риб та зниження їх популяцій. Все це призвело до застою, кисневого збіднення води в Росі. Порушена природна екосистема. Річка втратила здатність до самоочищення. Пологі й помірно круті ділянки схилів звичайно розорані, круті — задерновані або покриті мішаним лісом і чагарником
Світлана Діденко, представник Українського товариства охорони природи