Доповідаю по Стеблеву. Вчора була велика нарада, за участі черкаського та звенигородського начальства. Дві години +говорили про косміческі кораблі, які бороздять большой тєатр (проекти Бабія про випрямлення русла Росі в районі “Витоків” за 10млн. грн, яких нема, і не треба)

За останню годину намагалися умовити Мікрюкова(директор філії Новосвіту) поступитися своїми інтересами і бути людиною. Обіцяв “вивчити технічну можливість”) В решті решт дійшли консенсусу(окрім Мікрюкова, звісно, і Бабія) про необхідність зупинки турбін та пропуску наявного протоку через припідняті щити (не один щит, а кілька) з падінням по скелі для кращої аерації, щоб пройти заморний період.

Але все високе начальство наказати Новосвіту зупинити турбіну не може, може лише попросити, натомість комісія ТЕБ і НС Стеблівської громади (скликання якої ми всі чекали 3 дні, поки риба щоночі дихала повітрям)- може. Коли всі почали роз`їзжатися, я перепитав у Данільченка і його заступника – чи буде притомне рішення комісії (за такої підтримки учасників наради)- той сказав що все зроблять “як треба”.

Спойлер- не зробили. Роботу турбіни не призупинили, тобто основний фактор заморних явищ у Яблунівці не усунуто. Написали лише , що Новосвіт має забезпечити екологічний скид шляхом підняття щита (чомусь одного). До чого це призведе- я пояснив їм обом телефоном. Основна частина води продовжить надходити до Корсунського водосховища забруднена і бідна на кисень. Заморна зона може зменшитися, але буде по кінець вересня.

Течія річки від Стеблева до Яблунівки буде фрагментована на ту, що містить трохи кисню(аеровану, що подавалась з-під щита і падала по скелі) і безкисневу- основну частину, з турбіни. І зрозуміти де там яка вода і щось прогнозувати буде неможливо.Продовжиться накопичення перегрітої, перенасиченої водоростями поверхневої води у Стеблеві, що зумовить наступні заморні явища ще й тут(так було всі 3 сезони спостережень).

У разі, якщо ефект від таких змін протоку на Стеблівській греблі не призведе до покращення кисневого режиму( не призведе, бо загальна ситуація погіршується, заморний сезон лише почався) , будуть говорити, що ці заходи не ефективні і науковці разом з громадськістю “не туди рулюють”.

Загалом це рішення комісії на користь Новосвіту, а не екології, тому що дозволяє далі заробляти на протоці, створюючи умови для загибелі всього, що ще дихає у верхній частині Корсунського водосховища.Таке враження, що проект рішення писав сам Мікрюков, директор філії Новосвіту.

Про всяк випадок, для тих, хто забув, викладаю сторінки з дослідження вчених КНУ 2007року(!!!) за редакцією В.К.Хільчевського, з конкретними інструкціями, що робити зі Стеблівською ГЕС, в разі виникнення дефіциту кисню в воді, який спостерігали ще тоді, і попереджали, що буде погіршення щоліта з року в рік, якщо нічого не робити (не зробили). Ще є більш свіжі рекомендації інституту гідробіології НАНу, які я кину в коментарі.
В даних умовах, з сьогоднішнього вечора повністю відповідальними за можливий замор риби в районі Яблунівки прошу вважати голову ОТГ Данільченка та місцеву комісію ТЕБ і НС, оскільки саме вони прийняли це навіть не половинчасте, а на 1/3 чи на 1/4 “корисне” рішення, замість 100% науково обґрунтованого і підтриманого екологами. Прошу зафіксувати для себе цей факт.

(я розумію, чому Новосвіт так упирається цим справді необхідним змінам. тому що, в разі позитивного ефекта, такі заходи будуть застосовуватися не лише цього літа-осені, а і наступні сезони, тому для них це втрата шалених грошей, можливо навіть мільйони гривень недоотриманих прибутків)

Турбіна працювала весь день, на цю хвилину припинила роботу, а заставку ніхто так і не відкрив. Тобто, навіть таке ніяке рішення комісії ТЕБ і НС Новосвіт виконувати не збирається. За два дні турбіну у Стеблеві Новосвіт так і не зупинив. Чи зупинить завтра- побачимо, але у будь-якому випадку безкиснева зона від Стеблева до Яблунівки не оновиться ще пару діб.

Повідомляють про поки невелику кількість мертвої риби в Богуславі. Мор може виникнути на багатьох ділянках Росі у зв’язку з похолоданням вночі, сьогодні і кілька наступних ночей. Значення кисню почнуть вирівнюватися по всих горизонтах, на великих глибинах кисню нема, тож може за ніч не стати і на поверхні на глибоких ділянках та в районі Яблунівки, де поверхневого кисню і так майже не було.

Олег Собченко, керівник БФ SAVE ROS

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

5 × three =